Półpasiec u dzieci i w ciąży – objawy i leczenie

Półpasiec jest efektem reaktywacji wirusa, który po przebytej ospie cały czas pozostawał w stanie spoczynku w korzeniach nerwów. Może się uaktywnić w każdym momencie. Zdarza się, że kobiety w ciąży muszą borykać się z tym problemem. Bywa również, że atakuje małe dzieci.

Czy półpasiec w ciąży zagraża dziecku?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Nie ma jak dotąd dowodów na to, aby to półpasiec był winny uszkodzeniu płodu. Trzeba jednak być pod stałą kontrolą lekarza, który sprawdzi, czy zakażenie obejmuje macicę. Teoretycznie istnieje takie ryzyko, jeżeli półpasiec w ciąży obejmuje dermatomy Th10-L1 unerwiające macicę.

Sam półpasiec nie powinien zagrażać płodowi, jednak powinniśmy pamiętać, że osoba chora na tą chorobę, zaraża ospą. Ospa z kolei jest już bardzo niebezpieczna w ciąży. Dlatego osoby, które borykają się z półpaścem powinny trzymać się w miarę możliwości z dala od kobiet ciężarnych.

Półpasiec w ciąży – objawy.

Na początku infekcji objawy są trudne do zidentyfikowania. Bardzo łatwo pomylić je ze zwykłym przeziębieniem. Ogólne złe samopoczucie, ból głowy i gorączka są często obecne przy niegroźnych zapaleniach. Kiedy jednak pojawi się mrowienie, swędzenie lub pieczenie skóry oraz bardzo ostry ból kobieta ciężarna powinna udać się niezwłocznie do lekarza. Wysypka pojawia się w miejscu bólu dopiero dwa do trzech dni później. To dzięki temu objawowi można zdiagnozować problem. Wysypka półpaśca jest podobna do tej przy ospie. nie obejmuje ona jednak całej powierzchni ciała, a tylko jedną stronę w okolicy zajętego nerwu.

Leczenie półpaśca w ciąży.

Decyzję co do metody leczenia ustala lekarz indywidualnie. Zazwyczaj zalecana jest szczególna dbałość o higienę w trakcie choroby. Na gorączkę podaje się paracetamol, jednak kobieta w ciąży musi to skonsultować z lekarzem. Leczenie acyklowirem stosuje się w ostateczności, zazwyczaj w przypadkach półpaśca ocznego, usznego, rozsianego charakteru zmian, u osób z niedoborem odporności oraz gdy zmiany skórne są bardzo rozsiane.

Półpasiec u dzieci.

Półpasiec u dzieci objawia się podobnie jak u dorosłych. Objawy przypominające przeziębienie często są bagatelizowane. Jeśli natomiast dziecko skarży się na pieczenie skóry i ból a na skórze pojawia się wysypka, niezwłocznie udajmy się do lekarza. Niestety u dzieci po przebytej chorobie mogą wystąpić powikłania takie jak:

– przewlekły nerwoból;

– zapalenie spojówek lub nerwu wzrokowego;

– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;

– zapalenie rdzenia kręgowego;

– porażenie nerwu twarzowego.

Leczenie półpaśca u dzieci.

Lekiem podawanym w przypadku półpaśca jest acyklowir. Podaje się go doustnie lub dożylnie. Dokuczliwość zmian skórnych zaleca się łagodzić miejscowo środkami łagodzącymi i chłodzącymi. Gdy ból bardzo dokucza, można podać leki przeciwbólowe. nie zaleca się stosowania jakichkolwiek pudrów na miejsce wysypki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj