Jak stworzyć pokój dziecka zachęcający do kreatywnej zabawy?

Według metody Marii Montessori chęć do nauki powinna wypływać z wewnętrznej potrzeby dziecka, a nie z przymusu. Należy więc zapewnić dziecku przyjazną atmosferę i odpowiednie pomoce dydaktyczne. Okazuje się, że metody Marii Montessorii można wprowadzić także w domu. Warto stworzyć dziecku pokój zachęcający do kreatywnej zabawy, a pomóc w tym może nowa kolekcja mebli od Bellamy.

Wybierz meble, które sprzyjają kreatywności 

Wystrój pokoju dziecka ma znaczenie, jeśli chcemy je zachęcić do rozwijania pasji, a tym samym nauki nowych rzeczy. Istotne jest wykończenie ścian. Gdy dziecko interesuje się zwierzętami, to właśnie wizerunki ulubionych stworzeń mogą znaleźć się na ścianach, a gdy przejawia zainteresowanie kosmosem, można postawić na tapetę z gwieździstym niebem albo planetami. Jednak ważne są także meble i tutaj szczególnie sprawdzają się te o prostej formie i designie zapewniającym funkcjonalność, a także to, że dziecko może samodzielnie sięgać po rzeczy czy sprzątać po zabawie. Regał na książki czy zabawki może znaleźć się na takiej wysokości, by była ona wygodna dla dziecka. Oczywiście ów regał należy przymocować do ściany. Świetnie sprawdzi się taki w kształcie domku. Dla dziewczynki może pełnić funkcję domku dla lalek, a dla chłopca garażu na samochodziki. Ograniczeniem w wykorzystaniu takiego regału jest jedynie wyobraźnia. Taki model można znaleźć w kolekcji od Bellamy Meble. Bryły meblowe utrzymane w kolorach jasnego brązu z widocznym rysunkiem drewna i bieli będą świetnym wyborem zarówno do pokoju kilkulatka, jak i dziecka w wieku szkolnym.

Oczywiście nie tylko regał może sprzyjać kreatywnym zabawom, bo na pewno takim meblem jest też szafa. Oczywiście jest to miejsce na ubrania, ale również dziecięce kostiumy i akcesoria, kapelusze, maski, peruki, itp. gadżety. Można znaleźć na nie miejsce choćby na górnej półce, a także na drążku. W końcu zabawy w przebieranie się za księżniczki, aniołki albo policjantów czy Indian to frajda dla wielu dzieci. Szafa powinna być zatem łatwa w otwieraniu i pojemna. Taką znajdziesz choćby w kolekcji Tatam wspomnianego producenta. Szafa otwierana w systemie push to open będzie bardzo funkcjonalna, a wypadkom z przytrzaśnięciem palców zapobiegnie cichy samodomyk pojemnej szuflady. W przypadku szafy mocowanie do ściany jest także bardzo ważne. Dzięki temu zapewniasz dziecku 100% bezpieczeństwa w jego dziecięcym pokoiku.    

Łóżko jako funkcjonalny mebel, ale i dziecięca baza do zabaw 

Nie tylko szafa czy regał sprzyjają kreatywnym zabawom, bo takim meblem jest także łóżko. Oczywiście musi mieć odpowiedni design. Łóżeczka z wyjmowanymi barierkami ochronnymi, a także szufladą na pościel czy dziecięce drobiazgi od Bellamy będzie świetnym wyborem. Możesz je znaleźć w ofercie https://mifili.pl. Łóżko może być miejscem na dziecięce skarby, ale i swoistą bazą zabawową. Można wybrać model z baldachimem, dzięki czemu będzie przypominało namiot. Warto doposażyć pokój także w różnego rodzaju organizery. Mogą one znaleźć się zarówno na komodach, regałach, jak i w szafie, a nawet w szufladzie łóżka. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymywać tam porządek. Dziecko zaangażowane w prace domowe, choćby sprzątanie własnego pokoju i zabawek rozwija swoją sprawność manualną, ale i odpowiedzialność. To także wpisuje się w urządzanie pokoju w myśl nauczania Marii Montessori. Dzięki dobrze zorganizowanej dziecięcej przestrzeni Twoje dziecko będzie też uczyło się podejmowania prostych decyzji, choćby dotyczących ubioru czy tego, w co się chce pobawić.        

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj