Wyjazd z dzieckiem za granicę – sprawdź, jak się przygotować!

Wyjazd na wakacje wymaga odpowiedniego przygotowania, nie tylko samochodu, ale również dokumentów, tym bardziej jeśli się wyjeżdża poza granice kraju. Obecność w podróży dziecka jest dodatkową odpowiedzialnością, to do opiekuna należy przygotowanie wszystkich formalności i przewidzenie wszelkich możliwych scenariuszy w podróży. Dobre przygotowanie formalne oraz znajomość przepisów drogowych obowiązujących w danym państwie to ważny element tego przygotowania. Warto poznać swoje prawa i obowiązki przy dochodzeniu roszczeń wobec ubezpieczyciela, u którego mamy wykupioną ważną polisę. W razie wypadku drogowego, dobrze jest wiedzieć jak się zachować, aby nie najeść się nerwów i bezpiecznie wrócić do kraju.

Przygotuj potrzebne dokumenty

Zanim wsiądziesz do samochodu i ruszysz na wymarzone wakacje z dzieckiem, zaplanuj dokładnie trasę podróży i zastanów się, czy przejedziesz całą drogę bez konieczności zatrzymywania się na nocleg. Jeśli taki odpoczynek uznasz za potrzebny, zarezerwuj zakwaterowanie w wybranym hotelu lub pensjonacie, aby podążać do konkretnej destynacji. Sprawdź, czy w danym ośrodku jest oferowane wyżywienie, z pewnością przydatna będzie opcja śniadania.

Dowiedz się, jakie dokumenty musisz mieć przy sobie, wyjeżdżając do konkretnego kraju, ale też ewentualnie przejeżdżając przez inne państwa. Taką informację znajdziesz na stronie ambasady tego kraju lub na stronie zaufanego serwisu z informacją dla turystów. Nawet mając zamiar przejechać przez dane państwo wyłącznie tranzytem, możesz zostać zatrzymany przez służby mundurowe w celu rutynowej kontroli, podczas której z pewnością zostaniesz poproszony o przedstawienie danych dokumentów.

W niektórych państwach, takich jak Ukraina, Rosja, Albania, Macedonia czy Turcja, obowiązuje tak zwana Zielona Karta. Jest to swego rodzaju międzynarodowa polisa ubezpieczeniowa, którą musisz wykupić przed wjazdem na terytorium danego państwa. Jej uzyskanie jest łatwe, należy w tym celu udać się do ubezpieczyciela, można też wykupić ją przez Internet. Zapominalscy mają okazję kupić tę polisę w trakcie przekraczania granicy w specjalnie wyznaczonym punkcie (często są to stacje benzynowe – warto zapytać celnika na przejściu granicznym). Wiąże się to jednak z nieco wyższym kosztem zakupu, dlatego warto pomyśleć o tym przed wyjazdem. Jej posiadanie jest konieczne, aby dochodzić roszczeń wobec ubezpieczyciela.

Co w razie wypadku?

Wypadek nie należy do rzeczy przyjemnych i wywołuje skrajne emocje, jeśli jednak podróżujesz z dzieckiem, musisz zachować zimną krew i przede wszystkim pomyśleć o jego bezpieczeństwu. Pamiętaj, aby w żadnym razie nie podpisywać żadnych dokumentów bez znajomości ich treści. Mogą być one sporządzone w obcym języku, a ich zapisy mogą działać na naszą niekorzyść. Po powrocie do Polski, może się okazać że podpisując taki dokument, de facto przyznaliśmy się do spowodowania wypadku i zgodziliśmy się na pokrycie całkowitej kwoty naprawy samochodu uczestnika zdarzenia. To jest ten moment, w którym musisz sobie przypomnieć, jak musisz postępować w takiej sytuacji. Dobrym pomysłem jest przygotowanie przed wyjazdem stosownego formularza na wypadek ewentualnej stłuczki. Najlepiej przygotować go w trzech wersjach językowych – w języku polskim, angielskim oraz w języku danego kraju do którego jedziemy. Ułatwi to znacznie komunikację z drugą stroną zdarzenia i przyspieszy wszystkie formalności. Wzory takich pism są dostępne na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a ich treść jest wiążąca w różnych państwach.

Przerwać podróż czy kontynuować?

Jeśli przytrafiła ci się drobna stłuczka, konieczne będzie tylko załatwienie wszelkich formalności, a następnie możliwe będzie kontynuowanie podróży. Jeśli jednak twój pojazd został unieruchomiony lub jego stan nie pozwala na dalszą podróż, konieczna będzie jego naprawa w najbliższym warsztacie samochodowym lub odholowanie pojazdu do kraju, co jest jednak zupełnie nieopłacalne. Warto pomyśleć o wykupieniu polisy AC z pakietem Assistance, którego posiadanie gwarantuje pomoc tłumacza w każdym państwie, a także otrzymanie samochodu zastępczego, co bardzo ułatwi nam cały proces załatwiania formalności i pozwoli kontynuować podróż bez konieczności rezygnowania z wakacji. Wartość szkody całkowitej z AC jest wyliczana w ten sposób, że od wartości samochodu przez wypadkiem odejmuje się wartość uszkodzonego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj