Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Przebieg ciąży u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej. Objawy i dolegliwości ciążowe są bardzo zróżnicowane. Nie bez powodu mówi się, że każda ciąża jest inna. Nawet jej początkowe objawy nie są identyczne u wszystkich przyszłych mam. Niektóre z nich już od pierwszych dni czują się inaczej niż zwykle. Zdarzają się również takie przypadki, że kobieta dowiaduje się o ciąży aż w 12 tygodniu ciąży. Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać? 

Jednym z pierwszych objawów ciąży, który dostrzega znaczna większość kobiet, jest opóźnienie miesiączki. Jej brak jest wyraźnym znakiem, że możemy być w ciąży. To właśnie wtedy większość kobiet decyduje się wykonać pierwszy test ciążowy. Jednak niektóre kobiety znacznie wcześniej dostrzegają u siebie objawy ciąży. Szczególnie te, które ją planowały i uważnie obserwują swoje ciało. Nagłe zmęczenie może być jedną z oznak tego, że w naszym ciele rozwija się nowe życie. U niektórych przyszłym mam może pojawić się niewielkie plamienie w momencie, kiedy zarodek zagnieżdża się w macicy. Jednak rozpoznanie ciąży przed terminem miesiączki jest bardzo trudne. Pierwsze objawy, które się wtedy pojawia łatwo przeoczyć. Tylko kobieta, która dobrze wie, że może być w ciąży może, ale nie musi, je dostrzec.

Brak miesiączki to pierwszy wyraźny sygnał, że istnieje prawdopodobieństwo ciąży. Później z upływającym czasem objawów tego odmiennego stanu jest znacznie więcej. Mogą się pojawić poranne mdłości. Wiele kobiet się z nimi boryka w pierwszych miesiącach ciąży. Niektóre przyszłe mamy czują również delikatne bóle podbrzusza. Może też się zdarzyć, że kobieta na początku ciąży będzie wyjątkowo zmęczona i senna. Zmiany hormonalne mogą wpływać również na nastrój. Wahania nastroju i wzmożona płaczliwość dotyka spore grono kobiet w ciąży. Pierwsze objawy ciąży wyglądają zupełnie inaczej u różnych kobiet. Niektóre z nich będą męczyć mdłości i brak apetytu a inne nie poczują ich ani razu. Wiele przyszłych mam bardzo długo nie jest nawet świadomych, że w ogóle są w ciąży. Przy nieregularnych miesiączkach rozpoznanie ciąży wcale nie jest takie łatwe. W tym przypadku jeden z pewnych objawów będzie ciężki to zauważenia. A inne objawy są na tyle subtelne, że możemy nie powiązać ich z ciążą.

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Najpewniejszy wynik uzyskamy po terminie spodziewanej miesiączki. To wtedy poziom hormonu hcg,który pojawia się w ciąży, jest już dość wysoki. Jednak obecnie istnieją testy ciążowe, które są w stanie wykryć ją nawet tydzień po zapłodnieniu. Należy jednak pamiętać, że mogą one pokazać wynik fałszywie negatywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj