Z nerwicą zmaga się wiele dzieci, choć nie zawsze rozpoznanie tego stanu jest łatwe. Właśnie dlatego warto zgłębić wiedzę i skorzystać z kilku wartościowych porad. Odpowiednia reakcja sprawi, że pociecha ponownie będzie mogła cieszyć się doskonałą zabawą i komfortową nauką.
Przyczyny nerwicy u najmłodszych
Zaburzenia nerwicowe mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Dotyczą one zarówno środowiska, w jakim przebywa dziecko, jak i traumatycznych wydarzeń z przeszłości, o których nie sposób zapomnieć. W takich sytuacjach mogą pojawiać się lęki u dzieci, które negatywnie wpływają na kontakty z rówieśnikami czy na wyniki w nauce.
Do częstych przyczyn nerwicy należy lęk przed niespełnieniem wymagań. Zdarza się, że dzieci dotyka nadmiar obowiązków, z którymi bardzo trudno sobie poradzić. Mowa tu nie tylko o obowiązkach lekcyjnych, ale również tych dodatkowych, które nakładają rodzice.
Inną przyczyną może być nagła zmiana środowiska. Wówczas dziecku trudno poradzić sobie w nowym przedszkolu czy w szkole. Obawa przed brakiem akceptacji ze strony rówieśników czy nauczycieli bardzo często wywołuje lęki u dzieci. Ponadto najmłodsi czasem nie otrzymują wystarczającego wsparcia ze strony rodziny.
Warto więc pamiętać, aby do wszystkich niepokojących sygnałów podchodzić bardzo poważnie i regularnie rozmawiać z dzieckiem. Psychologowie podkreślają jednak, że zarówno nadopiekuńczość, jak i częsta krytyka może prowadzić do problemów.
Jak rozpoznać nerwicę u dziecka?
Objawy nerwicy mogą być niejednoznaczne i niekiedy łatwo przypisać im inną przyczynę. Obok wspomnianych już lęków często pojawiają się symptomy somatyczne. Dzieci zmagają się więc z bólami brzucha podczas stresowych sytuacji. Kolejnym objawem jest przyspieszony oddech, a co za tym idzie – hiperwentylacja. Niekiedy dochodzi również do przyspieszonego bicia serca.
Zdarza się, że dzieci znacznie częściej płaczą, łatwo się irytują, a także unikają rówieśników. Towarzyszą im także problemy z zasypianiem oraz bóle głowy. Warto jednak pamiętać, że strach zdarza się każdemu niezależnie od dolegliwości nerwicowych. Jeżeli jednak omówione objawy pojawiają się często, warto udać się po fachową pomoc.
Gdzie szukać pomocy?
W przypadku podejrzenia nerwicy u dziecka, zdecydowanie warto odwiedzić poradnię psychologiczną. Dobrą praktyką będzie również konsultacja z nauczycielem oraz pedagogiem szkolnym w celu omówienie niepokojących objawów. Warto zapisać wnioski z tych rozmów, a w notatkach uwzględnić również zachowanie pociechy w domu.
Dzięki temu ekspert z poradni psychologicznej będzie mógł określić metodykę leczenia. Następnie wystarczy tylko uzbroić się w cierpliwość i spełniać zalecenia terapeuty. Należy pamiętać, że jeżeli przyczyną problemu są błędy wychowawcze czy kłopoty rodzinne, niezbędna może być wspólna terapia. Niezależnie od tego, jak długo trwa leczenie, zdecydowanie warto zaufać specjaliście.
W przypadku zaburzeń nerwicowych odpowiednie wsparcie stanowi gwarancję sukcesu.