Najlepsze zabawy dla dzieci w domu

Zapewnienie kreatywnych i ciekawych zajęć dla dziecka może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jesteśmy zmuszeni pozostać w domu ze względu na pogodę, chorobę dziecka itd. Bajki puszczane na telewizorze lub tablecie są łatwym rozwiązaniem, ale mało rozwijającym i edukacyjnym dla dziecka. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych  pomysłów, które według nas pomogą skutecznie zająć dziecko poprzez zabawę w domu:

1. Zimno – ciepło

Zabawa polega na tym, że dzieci wspólnie ukrywają przedmiot, podczas gdy jedno z nich wychodzi na chwile z pokoju. Kiedy powraca zaczyna poszukiwania przedmiotu, a pozostałe osoby pomagają, mówiąc „zimno” – gdy jest daleko, „ciepło” – gdy jest coraz bliżej i „gorąco” – gdy już znajduje się obok poszukiwanej rzeczy.

2. Raz, dwa, trzy – babajaga patrzy!

Zabawa polega na tym, że jedno z dzieci odwraca się od reszty, zakrywa oczy i wypowiada słowa „Raz, dwa, trzy – babajaga patrzy!”. Na ten sygnał wszystkie pozostałe dzieci mają zastygnąć  w bezruchu, a pierwszy uczestnik zabawy odwraca się do nich. Następnie rozpoczyna wypatrywać, która osoba jako pierwsza się poruszy. Dziecko, które się poruszyło zostaje babajagą i to ono w następnej rundzie odwraca się od dzieci.

3. Ciuciubabka

Zabawa polega na tym, że jednemu z dzieci zawiązujemy oczy, a resztę ustawiamy w kółku na około. Następnie dziecko, które ma zawiązane oczy zaczyna obracać się w lewo lub w prawo, a pozostałe dzieci śpiewają piosenkę. Kiedy dzieci już skończą śpiewać, dziecko w środku zaczyna podchodzić do dzieci i z zawiązanymi oczami zgadywać ich imię.

4. Stary niedźwiedź mocno śpi

Jesy to zabawa, podczas której jedno z dzieci zostaje wybrane na niedźwiedzia, a reszta maszeruje na około trzymając się za ręce. Następnie dziecko w środku zasłaniając oczy śpiewa piosenkę o starym niedźwiedziu. Przy ostatnim wersie zaczyna łapać dzieci, które uciekają. Złapane dziecko zostaje niedźwiedziem i można bawić się od początku.

5. Gry planszowe

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo gier planszowych, dostosowanych do przedziału wiekowego i ilości osób. Gry nie tylko zajmą konstruktywnie czas malucha, ale pobudzą również jego kreatywność i nauczą go nowych rzeczy.

6.  Skojarzenia

Zabawa wymaga udziału co najmniej dwóch osób i polega na tym, ze pierwsza osoba mówi jedno słowo. Może to być pierwsze słowo, jakie przyjdzie jej do głowy, np. „niebo”. Druga osoba mówi słowo, które jako pierwsze skojarzy się z podanym wyrazem, np. „chmury”. Później pierwsza lub kolejna osoba mówi następne słowo i tak na zmianę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj