Kiedy zrobić test ciążowy?

Starasz się o dziecko? Nie możesz doczekać się radosnych wieści o ciąży? Możesz szybko sprawdzić, czy jesteś w błogosławionym stanie, robiąc w domu test ciążowy, który dostaniesz w aptece lub drogerii za parę złotych. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wykonać test ciążowy i w jaki sposób zrobić go najlepiej, by wynik uznać za wiarygodny.

Test ciążowy – co to jest?

Jedną z najbardziej dostępnych i najszybszych metod potwierdzenia lub wykluczenia ciąży jest test ciążowy. Kiedyś dostępny był jedynie w aptece, dzisiaj można go dostać w każdej drogerii i większym sklepie. Jego cena waha się od 10 do 25 złotych. Wykrywają one stężenie hormonów beta hCG w moczu. Dostępne są różne rodzaje testów:

  • paskowy,
  • strumieniowy,
  • płytkowy,
  • cyfrowy.

Każdy z nich różni się metodą wykonania – paskowy wprowadza się do zgromadzonego materiału, obserwując zabarwienie tasiemki. Strumieniowy, jak wskazuje sama nazwa, kieruje się pod strumień moczu. Płytkowy polega na skropleniu płytki przy pomocy specjalnej pipetki. Cyfrowe natomiast różnią się tym, że o wyniku informuje słowny komunikat, nie zaś pionowe kreski.

Odczytanie wyniku sprowadza się do jednego spojrzenia – jedna kreska to wynik negatywny, dwie – pozytywny. Można wykonać dwa testy – jeżeli wyniki się pokryją, prawdopodobnie są prawidłowe. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy udać się na badania krwi poziomu hormonu beta hCG, jednak wiąże się to z większym nakładem czasu.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Po pierwsze wynik wiarygodny jest wtedy, kiedy wykonujemy badanie z samego rana, tuż po przebudzeniu. Wówczas stężenie hormonu hCG jest najwyższe, w związku z tym można mieć pewność, że wynik nie będzie fałszywy. Im dłużej zwlekamy, tym należy wynik traktować z większą rezerwą.

Jeśli chodzi natomiast o dzień – ginekolodzy podają, że najlepiej jest wykonać go w dniu planowanej miesiączki. Choć na niektórych testach można znaleźć informacje, że już siódmego dnia po stosunku test wykryje ciążę, warto jednak poczekać – zwłaszcza, gdy zależy nam na wyniku jak najbardziej dokładnym. Tu sytuacja wygląda odwrotnie – im więcej dni upłynie od zapłodnienia, tym wynik będzie wiarygodniejszy. Dzieje się tak dlatego, że dopiero od 7 dnia po owulacji poziom stężenia wzrasta – od 5 mlU/ml do 50 mlU/ml po 20 dniu.

Każdy test posiada instrukcję obsługi, którą należy dokładnie przeczytać. Po pobraniu materiału do badania należy poczekać określoną liczbę minut – zwykle od 2 do 5 i odczytać wynik. WAŻNE: wynik odczytywany po 10 minutach jest nieważny, gdyż zazwyczaj pojawia się wtedy druga kreska, niezależnie od wyniku pozytywnego czy negatywnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj