Jakie krzesełko do karmienia dziecka wybrać?

Nakarmienie dziecka piersią lub butelką na własnych kolanach zasadniczo nie sprawia większych problemów, gdy już nauczymy się jak to robić i okiełznamy trochę temperament naszego malucha. Jednak rozpoczynając rozszerzanie diety własnej pociechy warto zaopatrzyć się w krzesełko do kamienia. Warto jednak uprzednio dobrze rozejrzeć się na rynku, gdyż pomimo spełnienia norm dla tych wyrobów nie każdy producent przewidział geniusz małego człowieczka.

Kluczową sprawą przy wyborze krzesełka do karmienia jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Każdy jest inny i rozwija się we własnym tempie. Nawet jeśli dzieci znajomych nie miały tendencji do prób wydostania się z krzesełka podczas posiłków nie można zakładać, że nasza pociecha wpasuje się w ten szablon. Warto więc puścić wodze wyobraźni i próbować znaleźć słabe punkty oglądanych krzesełek pod kątem niezmiernie ruchliwego malucha.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zapięcie. Standardem są trójpunktowe pasy. Ale spotyka się ich różne rozwiązania. Jeżeli regulacja opiera się jedynie na skróceniu pasów w okolicy bioder lub pasy znajdują się na tyle nisko, że przytrzymują jedynie biodra malucha, to nie warto inwestować w takie rozwiązania. Bardziej ruchliwe i przedsiębiorcze dziecko będzie w stanie wyjść z nich górą. Najlepsze są krzesełka o zapięciach, które można dosyć ściśle dopasować do sylwetki naszej pociechy. Pasy powinny mieć postać szelek, podobnie jak w wózkach i przytrzymywać również górną część ciała.

Jeśli decydujemy się na popularne krzesełka drewniane typu 2 w 1 – rozkładane na niskie krzesełko i stolik to należy zwrócić uwagę nie na markę czy wzór tapicerki, ale na sposób skręcania krzesełka, tzn czy ciężar siedzącego dziecka będzie dociskał śruby i kołki mocowania, czy wręcz przeciwnie – będzie je rozpierał. W tym drugim przypadku w krzesełku szybko pojawią się niebezpieczne luzy, zwłaszcza przy ruchliwym maluchu. Ogólnie tego typu rozwiązanie (2 w 1) jest mało odporne na intensywne ruchy i łatwo zacząć się na nim bujać, co może prowadzić do wypadku, jeśli rodzic przestanie być czujny choć na chwilę. Zresztą w instrukcji producent często zastrzega, że nie można pozostawiać dziecka samego w krzesełku.

Warto przeczytać instrukcję przed zakupem krzesełka, i zwrócić uwagę na tego typu sformułowania. Rodzicom może się wydawać, że oznacza ono nie opuszczanie pomieszczenia, w którym przebywa maluch, natomiast wg producenta może oznaczać ono brak możliwości odwrócenia się na chwilę, by wyjąć coś z szafki lub zdjąć z kuchenki. Jak się łatwo domyślić są to dwa zupełnie różne standardy bezpieczeństwa zapewnianego przez krzesełko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj