Co to jest ciemieniucha? Jakie są objawy?
Ciemieniucha to łuskowaty, zrogowaciały naskórek tworzący się na na główce dziecka. Najczęściej tworzy się ona u dziecka w pierwszych miesiącach życia, ale zdarza się również, ze wystąpi u starszych dzieci. Na początku ma ona białe, a w późniejszym etapie pomarańczowe zabarwienie. Ciemieniucha prześwituje przez włoski malucha i sprawia wrażenie jakby były one rude. Tworzy ona tłustą żółtawą skorupę i może występować także w okolicach brwi i innych części ciała. Nie sprawia ona dyskomfortu dziecku, ani nie jest groźna dla jego zdrowia, ale posiada nieestetyczny wygląd.
Jak powstaje ciemieniucha?
Ciemieniucha powstaje u małych dzieci i jest skutkiem niedojrzałej pracy gruczołów łojowych. W pierwszych miesiącach życia dziecka pracują one bardzo intensywnie i w efekcie główka dziecka zostaje zbyt obficie natłuszczona. Wiele osób mylnie uważa, ze ciemieniucha jest związana z zaniedbaniem higieny maluszka, ale to mylny pogląd. Jest to typowa przypadłość wieku niemowlęcego.
Jak leczyć ciemieniuchę?
Ciemieniuchę najlepiej zacząć zwalczać, gdy zauważymy jej pierwsze objawy. Czasami może ona zniknąć sama, ale zdarzają się przypadki gdy po kilku tygodniach przybiera ona postać grubego, trudnego do usunięcia zrogowaciałego naskórka.
Najlepszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest codzienna, dokładna pielęgnacja. Należy każdego dnia dokładnie myć główkę dziecka, najlepiej szamponem, który ma specjalnie dobranym do tego celu szamponem. Przed każdym myciem dobrze jest odpowiednio natłuścić skórę oliwką w miejscu, gdzie występuje ciemieniucha. Można również przygotować specjalny peeling na bazie otrąb pszennych lub płatków owsianych, które wcześniej namoczymy w wodzie. Specjalne środki do usuwania ciemieniuchy znajdziemy również w aptece.
Jeśli pomimo zastosowania wyżej wymienionych sposobów objawy ciemieniuchy nie ustąpią lub się nasilają warto udać się do pediatry na konsultacje. Nie warto próbować usuwać ciemieniuchy na siłę, zwłaszcza metodą na „sucho”, ponieważ możemy doprowadzić do uszkodzenia delikatnej skóry dziecka.
Co zrobić, aby zapobiec powstawaniu ciemieniuchy w przyszłości?
Warto pamiętać o codziennej pielęgnacji, czyli myciu główki, czesaniu włosków specjalną miękką szczotką. Od czasu do czasu warto również natłuścić główkę oliwką przed kąpielą. Należy pamiętać również aby nie dopuszczać do przegrzewania główki. Czapka dla dziecka na lato powinna być przewiewna, uszyta z naturalnego tworzywa. Jeśli zauważymy, że ciemieniucha powraca, najlepiej zacząć działać przy pierwszych objawach.