Buty dla dzieci – czy wiesz czym kierować się przy ich wyborze?

Buty to często niedoceniany produkt codziennego użytku. Stanowi nie tylko estetyczny dodatek do naszego ubioru, jest również przedmiotem, który umożliwia nam wygodne przemieszczanie się. Jest to szczególnie ważny element dla dzieci, które dopiero dorastają, a ich małe stópki oraz postawa ciała stopniowo rozwijają się.

Dzieci bardzo często są w ruchu, toteż my jako rodzice, powinniśmy im umożliwić zabawę w komfortowych warunkach. W tym celu warto poznać kilka zasad, którymi należy kierować się podczas zakupów odpowiedniego obuwia dla maluchów.

Słabej jakości buty mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku i skutecznie blokować rozwój umiejętności dziecka. Ponad to mogą prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji w postaci wad postawy oraz zniekształcenia stopy (np. płaskostopie). Czym warto więc kierować się kupując buty dla dzieci?

Pierwsze buty dla dziecka

Ciało malucha zmienia się w bardzo szybkim tempie. Widując go codziennie, ciężko zauważyć nam różnice. Co do zasady, pierwsze buciki powinniśmy zakupić dopiero gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić czy stać. Wcześniej jego stópki się mocno rozwijają i są poniekąd kolejnym narzędziem, poprzez które poznaje świat.

Dlatego bardzo dobrym pomysłem, gdy dziecko jest małe, jest umożliwienie mu chodzenia boso po różnych terenach, jak trawa czy piasek, aby mógł odbierać nowe bodźce.

Należy pamiętać o tym, aby pierwsze buciki sięgały poniżej kostki, gdyż inne modele mogą blokować ruch w stawie skokowym. Powinny posiadać usztywniane pięty, co pomoże we właściwym ułożeniu palców, oraz być szersze w palcach niż w śródstopiu.

Kontroluj rozmiar stóp dziecka

Wszyscy dobrze wiemy, że dzieci rosną jak na drożdżach. Proporcjonalnie z resztą ciała, rozwijają się stopy dziecka. Wybierając więc dobry sklep z butami dla dzieci, powinniśmy tuż przed sprawdzić rozmiar stopy malucha, gdyż ten potrafi zmienić się nawet 3 krotnie w ciągu jednego roku.

Źle dobrane buty, mogą spowodować wiele problemów zdrowotnych, o których wspomnieliśmy już wcześniej. Warto więc również na bieżąco sprawdzać, czy dany bucik nie uciska malucha i czy nie istnieje konieczność, wymiany ich na nowe. Buty dla dziecka, niezależnie od jego wieku powinny być bardzo dobrze dopasowane do stopy. Mogą być maksymalnie o jeden rozmiar większy od stopy, w przypadku gdy dziecko uczy się chodzić – max pół rozmiaru.

Czy warto inwestować w nowe buty?

Często pojawia się pytanie, czy warto inwestować w nowe buty dla dziecka. Nierzadko jest to spory wydatek, który musimy uwzględnić kilka razy w roku. Niewątpliwe dziecko powinno mieć kilka par butów, np. te do zabawy, do chodzenia po wodzie (kalosze dla dzieci) i inne. Każda stopa ma swój unikalny kształt, a kupując używane buty, możemy przekazać dziecku wadę postawy poprzedniego właściciela. Warto więc wziąć ten czynnik pod uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj