Jak obliczyć dni płodne?

Jak obliczyć dni płodne?

Problem płodności kobiecej dotyczy wszystkich kobiet, niezależnie od tego, czy starają się one o dziecko, czy – przeciwnie – chcą zapobiec niepożądanej w danym momencie życia ciąży. Warto monitorować własną płodność, bo jest ona wiarygodnym wskaźnikiem ogólnej kondycji organizmu. Ciało kobiety komunikując swe problemy przez zaburzenia płodności może ostrzec przed znacznie gorszymi zagrożeniami. Dlatego nawet osoby konsekrowane, żyjące na co dzień w celibacie, zachęcane są do obserwacji własnej płodności, czyli ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Obliczanie dni płodnych

Owulacja, będąca szczytem płodności, jajeczkowanie następuje. W większości przypadków wypada ona na 14 dni przed mającą nadejść miesiączką. Podręcznikowy szczyt płodności przyda w dobie przed owulacją i dobie po owulacji. Nieco mniej szans na poczęcie wydarza się na 2,3 i 4 dni przed owulacją. Tyle mówią podręczniki ginekologii. Rzadko jednak organizm kobiety działa według podręcznika.

Co może zakłócić owulację 

Kobiece ciało jest niezwykle czułe na czynniki zakłócające jego równowagę. Wystarczy niewielka zmiana klimatu, stres, infekcja i inne, banalne czynniki dnia codziennego, aby owulacja uległa zakłóceniu. Wówczas podręcznikowe 14 dni przed miesiączką ulega dezaktualizacji.

Plemniki są żywotne

W sytuacji motywacji unikania niechcianej ciąży warto wiedzieć, że męskie plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do kilku dni, a w rekordowych sytuacjach aż do tygodnia, dlatego współżycie na tydzień przed owulacją może zakończyć się ciążą.

Osobisty kalendarz dni płodnych

Ponieważ ciało każdej kobiety jest inne, warto prowadzić swój osobisty, długoterminowy kalendarz dni płodnych zintegrowany z kalendarzem menstruacyjnym. Dzięki temu narzędziu możemy trafnie diagnozować stan płodności i zdrowia kobiety. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku popularnością cieszyła się metoda objawowo-termiczna zwana metodą Billingsów, jednak jej skuteczność antykoncepcyjna okazała się słaba. Niemniej jednak posiadanie osobistego kalendarza dni płodnych przydaje się podczas konsultacji ginekologicznych, kiedy długość cyklu menstruacyjnego może być wskaźnikiem zmian w organizmie kobiety.

Obliczanie dni płodnych

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki, a więc licząc od tego dnia szczyt płodności wypada na dzień przed owulacją i na dzień po niej, zatem są to dni od 13 do 15 dnia cyklu, z kulminacją owulacyjną w 14 dniu. Warto przy tym zwracać uwagę na inne sygnały z organizmu, takie jak podniesienie się temperatury nawet do 2 stopni Celcjusza, a w przypadku niektórych kobiet także lekki, sygnalizacyjny ból podbrzusza zwany bólem owulacyjnym. W aptekach dostępne są także testy owulacyjne wykrywające obecność hormonu LH (luteinizującego) w moczu. Hormon ten wydziela przysadka mózgowa kobiety i jego obecność w moczu mówi, że owulacja nastąpi od 38 do 24 godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj